کد مطلب: 3223 | تاریخ مطلب: 10/11/1401
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

هفته فرهنگی بر آستان آفتاب

هفته فرهنگی بر آستان آفتاب


گزارش تفصیلی از طلوع هفته فرهنگی در خمین
«بر آستان آفتاب» ؛ تجربه ای که راهی جدید باز کرد
سرزمین آفتاب باز هم زادگاه شد. نخستین هفته فرهنگی "بر آستان افتاب" از خمین طلوع کرد تا محلی باشد برای بازخوانی اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) در میان اقشار مختلف مردم.
 
پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران - فرهنگی: هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» تجربه ای نو در برگزاری یک رویداد چند روزه در شهر خمین بود. شهر خمین هم از آن جهت که زادگاه رهبر کبیر انقلاب اسلامی است برای مردم و دولتمردان جمهوری اسلامی اهمیت داشته  و هم از آن روی که یکی از پر شهیدترین شهرهای کشورمان از نظر تعداد شهید است. بنا بر همین سابقه، مقام معظم رهبری طی دیداری که با مردم این شهر در تاریخ 26 آبان 1379 داشتند، در سخنان‌ خود از شهر خمین‌ به‌ عنوان‌ شهر حزب‌الله‌ و انقلاب‌ و زادگاه‌ بزرگترین‌ مرد دوران‌ معاصر یاد کردند. با این اوصاف رویداد "بر آستان آفتاب" به عنوان یک رویداد چندوجهی تاثیر زیادی در این شهر داشت و راه را باز کرد که به نظر می رسد، در سال های آینده با قدرت بیشتری تداوم خواهد داشت.
ایده هفته فرهنگی چگونه متولد شد؟
ایده برگزاری هفته های فرهنگی در ماه های گذشته با توجه به رویکردهای جدیدی که در موسسه تدوین شده بود، در میان مسئولان موسسه بیشتر جدی شد. اما لازم بود «برگزاری هفته های فرهنگی» در یک تاریخ و از جغرافیای مناسب آغاز شود. در تقویم یک روز برای این هفته فرهنگی به چشم می آمد. آن روز برای برگزاری یک رویداد بزرگ فرهنگی کاملا مناسب بود. در واقع موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی یک تقارن بسیار مبارک را در تقویم یافت که می توانست بسترساز برگزاری یک رویداد با ارزش باشد.

یک روز جذاب برای برگزاری هفته فرهنگی
تقارن مبارک زادروز امام خمینی  با ولادت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) در 20 جمادی الثانی دقیقا همان نقطه تقویم بود که می شد با یک رویداد آن را جذاب تر کرد آن هم در نقطه ای خارج از شهر تهران.
بر آستان آفتاب متولد شد
موسسه تنظیم و نشر آثار امام این راهبرد را به سایر روش های ترویجی خود افروده است که رویدادهای فرهنگی را در شهرستان های مختلف برگزار کند و این روز تاریخی می توانست آغازی مبارک برای این راهبرد باشد و همه اینها دست به دست هم داد که ایده برگزاری هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» در شهر خمین به تصویب برسد.
البته مردم خمین و مقامات و رسانه های محلی و استانی، پیش از این هم در 20 جمادی الثانی هر ساله مراسم ها و جشن هایی می گرفتند و ولادت دو نور را گرامی می داشتند اما هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» فصلی نو در این مراسم ها در خمین بود.
موانع پیش رو
برای این که ایده به مراحل اجرایی برسد راه درازی در پیش بود. جلسات هماهنگی با مسئولان استانی آغاز شد و آیت الله دری نجف آبادی – نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک – از این ایده استقبال و حمایت کرد. همچنین استاندار استان مرکزی و فرمانداری خمین بعد از ارائه طرح بر اجرای آن تاکید کردند ، اما همچنان مشکلاتی در مسیر بود، تلاش ها بالاخره نتیجه داد و تاریخ برگزاری هفته آخر دیماه و روز ولادت حضرت زهرا یعنی 23 دی به عنوان اولین روز هفته فرهنگی تعیین شد.
پیش به سوی مراسم
با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، یک ملاحظه بزرگ که می توانست چالش برانگیز هم باشد، چگونگی برگزاری مراسم با توجه به شرایط اقتصادی و نیز کمبود منابع اعتباری بود. نهایتا در جلسات بررسی نحوه اجرای «هفته فرهنگی بر آستان آفتاب» تصویب شد که این رویداد با صرفه جویی و جلوگیری از ریخت و پاش ها و پرهیز از هزینه های اضافی انجام شود.
راهبردهای برگزاری مراسم
راهبرد این رویداد آن بود که مردم و جوانان شریف شهر خمین بیشترین نقش را در برگزاری این رویداد داشته باشند و ضمنا بیشترین بهره را هم از این رویداد ببرند و در عین حال بستری برای بازخوانی اندیشه های امام با توجه به موضوعات روز فراهم شود.
با این توصیف ، سه شکل برنامه برای هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» در نظر گرفته شد. شکل اول نشست هایی بود که در قالب برنامه تدوین شد، نشست هایی مانند «عدالت تربیتی در دیدگاه امام» یا «نقش و جایگاه زن در جهان معاصر از دیدگاه امام خمینی» و «مسئولیت اجتماعی در سیره عملی حضرت امام خمینی» در نظر گرفته شد و تلاش شد که از کارشناسان خبره در این نشست ها استفاده شود. همچنین برگزاری «نشست ائمه جمعه استان» و «تجلیل از خانواده های شهدا» و نیز تجلیل از مفاخر خمین به نوعی پاسداشت نخبگان و بزرگان استان محسوب می شد.
راهی برای ورود هنرمندان به مراسم


روش دوم برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری بود که هنرمندان را وارد رویداد می کرد و فعالیت های هنری و یا عرضه و پخش آنها لطافت خاصی به مراسم می داد. بدین منظور مقرر شد گروه های نمایشی در روزهای هفته فرهنگی در بیت تاریخی حضرت امام به اجرای نمایش های آیینی بپردازند و حاضران در هفته فرهنگی هم از این برنامه های نمایشی بهره ببرند. علاوه بر اینها با مذاکراتی که با سازمان سینمایی کشور شده بود مقرر شد روزانه فیلم های روز سینمای ایران در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی یادگار امام خمین اکران شود. این موضوع با توجه به فقدان سالن سینما در شهر خمین، می توانست ارزشی دو چندان داشته باشد.

افتتاح نگارستان روح الله
در هفته فرهنگی خمین «نگارستان روح الله» هم افتتاح شد. این نگارستان به وسعت 800 متر مربع است و در آن 196 اثر فاخر هنری، 74 سند تاریخی مرتبط با امام و شهر خمین، 63 عکس که 4 قطعه از آنها برای اولین بار منتشر شده بود نیز افتتاح شد. همچنین از سوی موسسه 10 قطعه از لوازم شخصی امام (نظیر قرآن، عصا، قبا، تسبیح، عطر و ... ) برای اولین بار از محل زندگی امام در جماران خارج شد تا به امانت در هفته فرهنگی خمین برای عموم قابل بازدید باشد. به صورت متوسط روزانه بیش از 1000 نفر از نگارستان بازدید کردند.
 دکتر فاطمه طباطبایی - عروس حضرت امام - هم اعلام کرد که 4 قطعه عکس منتشر نشده از آلبوم شخصی حضرت امام به این نگارستان اهدا خواهد کرد.
برای بیشتر کردن غنای هنری هفته فرهنگی یک روز تعیین شد که در آن شاعران ملی و محلی در قالب دو رویداد «کارگاه ادبی» و «شب شعر» به ارائه آثار ادبی خود بپردازند. کارگاه هایی مثل کارگاه نقاشی، خوش نویسی، نگارگری و عکاسی هم در روزهای هفته فرهنگی، در غرفه های مختلف بر پا می شد.
به جهت آن که محیط بیت امام در روزهای هفته فرهنگی، فضای شاداب تری داشته باشد، طی هماهنگی که با اداره کل آموزش و پرورش تصمیم بر آن شد که روزانه تعدادی از دانش آموزان شهر خمین در بیت امام حاضر شوند تا ضمن تماشای فیلم ، از سایر بخش هایی که برای کودکان در نظر گرفته شده است استفاده کنند.

جهادگران درمان و خدمتی بزرگ به مردم خمین
علاوه بر همه اینها برای بهره گیری بیشتر مردم خمین از این رویداد فرهنگی، دسته ای دیگر از اقدامات هم طراحی شد که از جمله آنها ایجاد غرفه جهادگران درمان بود و در آن با کمک هلال احمر خدمات رایگان پزشکی به مردم خمین ارائه شود. مقرر شد در این هفته از گروه های جهادی حوزه سلامت دعوت شود که در روزهای همایش با اعزام پزشک و پرستار به بیت تاریخی امام، زمینه استفاده رایگان مردم از خدمات پزشکی را فراهم کنند. تا بیماران ضمن دریافت خدمات درمانی، از داروهای رایگان هم بهره مند شوند.
 
افتتاح هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب»
هفته فرهنگی "بر آستان آفتاب" جمعه 23 دی ماه با حضور مدیران موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) و مسئولان استان مرکزی و جمعی از هنرمندان، جمعیت هلال احمر و خانواده معظم شهدای خمین افتتاح شد. آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری – رئیس موسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی، دکتر فاطمه طباطبایی همسر - مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد خمینی – و فرزاد مخلص الائمه – استاندار استان مرکزی، سخنرانی کردند.
در این مراسم که با ولادت حضرت زهرا هم تقارن داشت، پیام ویدیویی حضرت آیت الله جوادی آملی در عظمت شخصیت حضرت فاطمه پخش شد، به تعدادی از خانواده های شهدا نگاره ای از چهره امام خمینی اهدا شد و جمعی از خانواده های شهدای خمین هم به دکتر فاطمه طباطبایی لوح تقدیر اهدا کردند.
جنب و جوشی دلنشین در بیت امام
پس از افتتاحیه، جنب و جوش در بیت تاریخی امام مضاعف شد و گروه های جهادی اعم از پزشکان یا برگزار کنندگان کارگاه های هنری و یا نشست های عمومی فعالیت خود را آغاز کردند. این در حالی بود که خمین از روزهای قبل به دلیل بارش برف سفیدپوش بود و اتفاقا یکی از مسائلی که فعالیت های هفته فرهنگی در روزهای اول را کمی دشوارتر کرده بود، هوای سرد و برفی بود. اما اینها هیچ کدام مانع از فعالیت و پیشبرد برنامه ها نشد.


رونمایی از فرزند صبح
در دومین روز این رویداد فیلم فرزند صبح که توسط کارگردانش – بهروز افخمی – باز تدوین شده است برای اولین بار رونمایی و اکران شد. این فیلم متعلق به دوران کودکی حضرت امام است و بهروز افخمی که در مراسم رونمایی حاضر بود درباره حساسیت ها نسبت به ساخت فیلم درباره امام گفت و این که با توجه به این حساسیت ها از ساخت فیلمی از امام مربوط به اوایل مرجعیت ایشان منصرف شده است.
در مراسم رونمایی از فیلم فرزند صبح از مصطفی رزاق کریمی کارگردان مستند «بانوی قدس ایران» که به زندگی همسر حضرت امام اختصاص دارد و هم چنین از هادی حکیمیان نویسنده کتاب روح الله هم تقدیر و تشکر به عمل آمد.
دو نشست تخصصی در یک روز
در سومین روز هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» دو نشست مهم تخصصی برگزار شد یک بررسی «مسئولیت اجتماعی در اندیشه امام» و یکی هم «جایگاه زن در اندیشه امام» که در هر دو مراسم سخنرانان به ارائه آراء و نظرات خود پرداختند.
در مجموع 14 نشست در این هفته فرهنگی برگزار شد. سه نشست علمی، سه نشست بهداشت و سلامت، 4 همایش فرهنگی و ادبی و چهار رویداد تجلیل عمومی با حضور مقامات ارشد اجرایی ملی و استانی و علمای حوزه و اساتید دانشگاه حاصل این فعالیت ها بود.

روز همایش ائمه جمعه و تجلیل از مفاخر خمین
در دوشنبه ، چهارمین روز همایش، از هفت تن از مفاخر خمین تقدیر شد. در این مراسم از «محمد ناصری فر»، « محمدرضا کرمی»، «سعید خسروی»، «ابوتراب رضایی»، «زهرا شکری»، «زهرا عسگری»و «محمد جواد مرادی نیا» و نیزهمسر سردار شهید «حسین ساعدی »، و شماری فعالان فرهنگی خمین تجلیل شد.

 و در پنجمین روز یعنی سه شنبه نشست «عدالت تربیتی در اندیشه امام خمینی» با حضور کارشناسان و نیز علی لطیفی – معاون وزیر آموزش و پرورش – برگزار شد. البته در پنجمین روز همایش یعنی سه شنبه 27 دی ماه بیت امام میهمانان ویژه ای داشت. ائمه جمعه استان نشست دوره ای خود را به مناسبت هفته فرهنگی خمین در بیت امام برگزار کردند و آیت الله دری نجف آبادی - امام جمعه اراک هم در این نشست شرکت و سخنرانی کرد. برگزاری همایش ائمه جمعه این فرصت را در اختیار امامان جمعه استان قرار داد که از بیت تاریخی امام و نگارستان بازگشایی شده امام خمینی هم بازدیدی به عمل آورند.

هنرمندان در بیت تاریخی امام
چهارشنبه یعنی ششمین روز هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» روز هنرمندان بود ، در این روز دو نشست ادبی برگزار شد یک کارگاه ادبی و یک شب شعر که با حضور شاعران سرشناسی همچون عبدالجبار کاکایی و ناصر فیض و ده ها شاعر محلی برگزار شد. این مراسم ها البته میهمانان خارجی هم داشت از جمله محمدعلی الحسینی که اشعار حضرت امام را به شیوایی و نظم به عربی ترجمه کرده است.


عطر حضور مادران شهید در هفتمین روز
پنجشنبه هفتمین روز بیت تاریخی امام میزبان عزیزانی بود که حضرت امام آن زمان که در قید حیات بودند به آنها احترامی خاص می گذاشتند. بیت تاریخی امام در هفتمین روز میزبان خانواده های شهدا بود و به عطر حضور مادران شهید عطراگین بود. در همایش از خانواده های شهدا و تعدادی از مادران شهیدان به شرح زیر تجلیل شد:
رقیه جعفری مادر شهیدان مصطفی و علی محمد ایلخانی - معصومه میرزا آقایی مادر شهیدان قدرت الله ولی الله زین العابدینی - شوکت حامدی مادر شهیدان بهزاد و مسعود مشایخی - انیس رستمی همسر جانباز 45 درصد و آزاده هشت سال دفاع مقدس با هشت سال اسارت مرحوم سیدنورعلی حسینی و خواهر شهید محمد رستمی - اعظم قنبری همسر جانباز 45 درصد و آزاده هشت سال دفاع مقدس با هشت سال اسارت محمد جواد محمدی و خواهر شهید علی اصغر قنبری - مهین کمانی همسر جانباز 70 درصد و قطع نخاع محمد مرادی - زهرا مشایخی همسر حسین مشایخی جانباز 70 درصد قطع دوپا - معصومه حیدری همسر جانباز 70 درصد قطع هر دوپا رضا مرادی - زهرا صفدری همسر شهید علی فرقدان - خدیجه طهماسبی همسر غلامرضا طهماسبی( همسر شهید مرتضی طهماسبی وخواهر شهید جعفر طهماسبی و عروس شهید محمد ابراهیم طهماسبی) - سکینه محمدی همسر شهید ولی الله بهروزی - لیلا باقری فرزند شهید حسینعلی باقری - اعظم گرامی فرزند شهید طاهر گرامی - منصوره عباسی فرزند شهید علی محمد عبادی - زهرا سرلک فرزند شهید غلامحسین سرلک
علاوه بر این مراسم های رسمی، هفته فرهنگی خمین با رویدادهای متعددی به صورت روزانه برگزار شد. از جمله این رویدادها اکران فیلم های روز سینمای ایران بود.
هر روز سه اکران فیلم
طی هفته فرهنگی بیش از 21 سانس فیلم های سینمای روز ایران اکران شدند که 14 اکران مربوط به کودکان و نوجوانان و 7 اکران هم مربوط به فیلم هایی بود که مردم خمین خانوادگی آن را تماشا می کردند. این اکران ها با استقبال گرم مردم خمین مواجه شد به طوری که بیش از 5 هزار نفر در سالن آمفی تئاتر فیلم تماشا کردند که 3200 نفر آنها دانش آموز و مابقی افراد بزرگسال بودند.
 
در هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» گروه های هنری روزانه هشت نمایش محیطی با موضوع امام و انقلاب در فضای باز بیت تاریخی امام با مشارکت 21 هنرمند اجرا کردند در مجموع 54 نمایش ارائه شد و به صورت متوسط هر اجرا با 300 تماشاچی اجرا شد.
خلق 83 اثر هنری
کارگاه نقاشی و طراحی با حضور 5 نفر از اساتید برجسته هنری و با مشارکت 76 هنرجوی استانی برگزار شد که حاصل این فعالیت ها خلق بیش از 83 اثر هنری بود. و به تعدادی از این هنرجویان گواهی دوره اهدا شد.
 
دو رویداد ادبی با حضور شاعران
در فعالیت های ادبی هم با حضور هفت شاعر ملی و بین المللی کارگاه شعر و ادب برگزار شد که با استقبال بیش از 40 نفر از شعرای استان مواجه شد. در یکی از برنامه های کارگاه ادبی هم 150 شاعر ادبی استان به همراه تعدادی از شعرای بین المللی شرکت کرده بود.
 
البته در گوشه ای دیگر گروهی از هنرمندان مشغول فعالیتی بزرگ بودند که در محوطه بیت تاریخی امام دیده نمی شد اما آنها در نشست ها نقش مهمی در غنای جلسات داشتند. در هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» 25 نماهنگ و کلیپ ویژه تولید شد و به نمایش در آمد که برخی از آنها فیلم هایی از امام را داشت که برای اولین بار به نمایش در می آمد. علاوه بر این 16 پوستر اختصاصی برای نصب در شهر طراحی شد و علاوه بر این ها 250 برگ پوستر 50 در 70 و 400 متر بنر نمایشگاهی تهیه شد.
 
نمایشگاه صنایع دستی در بیت تاریخی امام
در تمامی روزهای هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» نمایشگاهی متعددی هم فعال بودند از جمله این نمایشگاه ها نمایشگاه صنایع دستی بود که در ده غرفه 32 هنرمند به ارائه آثار و صنایع دستی خود می پرداختند این صنایع دستی شامل قلم زنی، منبت کاری، گلیم بافی و نظیر آنها بود که با بازدید روزانه بیش از 350 نفر برگزار می شد.
نمایشگاه کتاب آثار امام
نمایشگاه کتاب هم در محوطه سالن همایش های مجموعه فرهنگی بیت امام برقرار بود که در آن 1000 عنوان کتاب با موضوع امام و انقلاب و 976 عنوان کتاب به زبان خارجی در مورد امام و انقلاب ارائه شد و به صورت میانگین با مراجعه بیش از 8 هزار نفر از این نمایشگاه استقبال شد.


روزهای خوش دانش آموزان خمینی در «هفته فرهنگی»
یکی از بخش هایی که استقبال زیادی از آن شده بود غرفه کودک و نوجوانان بود. در این غرفه روزانه سه کارگاه هنری، نمایشی و داستان خوانی هر روزه با 1150 کودک و دانش آموز برگزار می شد و در مجموع 21 کارگاه برای بیش از 7400 مخاطب برپا شد. حاصل فعالیت کودکان و دانش آموزان در این هفته تولید بیش از 4 هزار اثر هنری، طراحی و کاردستی توسط هنرجویان بود. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همچنین یک نمایش سیار به وسیله خودروی تریلر در حاشیه شهر خمین و روستاهای این شهرستان اجرا می کرد و نیز سه نمایش و سه مسابقه هم روزانه توسط این گروه در 8 موقعیت اجرا می شد که شامل 42 برنامه شد در این هفته همچنین کتابخانه های سیار در سطح شهر و شهرستان ها به ارائه خدمات کتاب خوانی و معرفی فعالیت های کانون می پرداختند.
این برنامه ها با استقبال گسترده مردم مواجه شد و بر اساس این استقبال قرار شد این برنامه ها در دهه فجر هم تکرار شوند.

هفته فرهنگی برای دانش آموزان خمینی بسیار جذاب بود چرا که علاوه بر آنچه گفته شد 32 گروه دانش آموزشی شامل 11 گروه دختران و 11 گروه پسران در قالب اردوهای نیمروی در برنامه های این هفته شرکت کردند. و کارشناسانی برای آنها از امام و انقلاب و تاریخ اسلام روایاتگری کردند.
در این هفته فرهنگی مجموعا بیش از 5 هزار بسته آموزشی و هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان اهدا شد و 2500 جلد کتاب هم میان آنها توزیع شد.
در مجموع در کلیه نشست ها و همایش های هفته فرهنگی از 43 نفر از مفاخر، هنرمندان و شاعران و فعالین حوزه هنر در 4 رویداد و همچنین از 25 نفر از خانواده های ایثارگران و جانبازان و شهدا تجلیل شد.
 
حضور دانشجویان خارجی در نشست
در مجموع 75 نفر از ملیت های مختلف که ساکن ایران و دانشجویان خارجی فعال در دانشگاه ها هستند در  برنامه های متعدد این نشست شرکت کردند. از جمله این افراد محمد علی الحسینی مترجم دیوان امام در این نشست بود. از این افراد حدود 50 نفر در افتتاحیه شرکت کردند اما در نشست های «جایگاه زن در دیدگاه امام» هم 20 دانشجوی سایر کشورها حضور یافتند. همچنین چند شاعر پاکستانی، هندی و عرب زبان هم در شب شعر و کارگاه ادبی حاضر بودند.
 

پر استقبال ترین غرفه هفته فرهنگی
اما از همه بخش ها یک غرفه در هفته فرهنگی با استقبال بسیار زیاد اهالی خمین مواجه شد و آن غرفه خدمات پزشکی، درمانی و دارویی بود در این غرفه 10 اکیپ هلال احمر و پزشکان عاشورایی طی 8 روز هفته فرهنگی با حدود 38 پزشک متخصص روزانه 9 ساعت خدمات درمانی به بیماران ارائه دادند این خدمات به این شکل بود که بیمار به صورت رایگان معاینه می شد و اگر نیاز به دارو داشت این داروها مجانی در اختیارش قرار داده می شد و اگر نیاز به آزمایش و یا سونوگرافی داشت به مراکز درمانی اعزام می شد. در این هفته فرهنگی در مجموع یکهزار و 563 بیمار خدمات درمانی دریافت کردند و یکهزار و 502 مورد خدمات دارویی ، 254 مورد خدمات پرستاری به مراجعه کنندگان ارائه شد و 13 مورد جراحی سرپایی نیز انجام شد.
 
ترافیک رسانه ها در هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب»
در طی برگزاری این هفته فرهنگی، رسانه ها در تمامی سطوح پیش از آغاز مراسم و در حین برگزاری هفته پوشش نسبتا کاملی از این برنامه داشتند. صداوسیمای استان مرکزی، خبرگزاری ها، نشریات و کانال های خبری در شبکه های اجتماعی ضمن انعکاس اخبار و اتفاقات این رویداد، اصلی ترین عامل اطلاع یافتن مردم از جمیع خدمات ارایه شده در مجتمع فرهنگی یادگار امام و بیت تاریخی امام خمینی (ره) بودند.
 
طبق برآوردهای ابتدایی 6 برنامه زنده از شبکه استانی و انتشار 28 عنوان گزارش های تصویری در قالب 500 تصویر و تولید و پخش 17 گزارش خبری از صداو سیما در کنار تولید تعداد زیادی خبر و مصاحبه و گزارش از این رویداد همگی به تقویت جایگاه برگزاری هفته فرهنگی "بر آستان آفتاب" کمک کرد.
و اختتامیه
اختتامیه مراسم هم در هشتمین روز با حضور مدیران موسسه تنظیم ونشر آثار امام(ره)، استاندار و مسئولان استان مرکزی و شهرستان خمین و نیز عوامل برگزاری این رویداد فرهنگی برگزار شد. در این مراسم همچنین ابراز ارادت یادگار امام حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی به مردم شریف خمین و پیام وی به اختتامیه این هفته فرهنگی قرائت شد:
جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر کمساری
با سلام


لازم است از دوستان که با همت ستودنی اقدام به برگزاری هفته فرهنگی خمین کردند، تشکر کنم همت مدیریت موسسه  تنظیم و نشر آثار امام خمینی(سلام الله علیه) و مسئولین محترم استان مرکزی به خصوص برادر عزیز جناب آیت الله دری نجف آبادی امام جمعه محترم اراک و استاندار محترم استان مرکزی و همچنین آقایان حجت الاسلام رضوی،عارف نیا و اصغریان و فرماندار محترم خمین و دیگر دوستان معاونت فرهنگی موسسه و همه دست اندرکاران و شرکت کنندگان در این جشنواره بسیار ستودنی و قابل تکریم است. لطفا مراتب تشکر من را خدمت دوستان محترم ابلاغ کنید. همچنین بر خود فرض می دانم که موقعیت را مغتنم شمرده و ارادت خود را به مردم شریف خمین ابراز دارم
سیدحسن خمینی
30 دی ماه 1401
هفته فرهنگی خمین در حالی برگزار شد که به گفته مسئولان یک تجربه موفق بوده است و همان طور که رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی اعلام کرد رویدادهای فرهنگی دیگری هم در پیش بوده و هفته های فرهنگی بیشتری در آینده برگزار خواهد شد.

. انتهای پیام /*

کلید واژه